District of Columbia
BOARD OF ELECTIONS AND ETHICS

ELECTION RESULTS
for the Office of:
ADVISORY NEIGHBORHOOD COMMISSIONER
Write-In Candidates
for the
NOVEMBER 3, 1998 GENERAL ELECTION

 
1A07 JOHN K. A.  NYARKU Declared winner
1B04 LAWRENCE T. GUYOT JR. 
ALAN ROGERS
93 
14
1B05 NIK EAMES Declared winner
1B10 THEODORE B. BUTLER 
PHYLLIS M. CROOM

2
1C02 JOSEPH HIMALI 
JOHN L. LILLY, JR. 
MARK A. WRIGHT


29
1C09 DAVID FELTMAN 
WAYNE RICHARD MASON

2
1D02 RICHARD B. BOWSER, JR. 
LINDA K. BUMBALO
37 
59
1E02 DOUG DISRUD 
JACQUES RONDEAU
32 
43
1E03 LANCE ALWORTH, JR 
WES BOATWRIGHT 
CRAIG MATHEWS
12 
25 
3
1E04 LESLIE BLAKEY 
MICHAEL CHELIUS

18
2C06 BEVERLY ESTES Declared winner
2D03 TONI CASSIDY Declared winner
2D06 AHMED ASSALAAM 
GLORIA HAMILTON

1
3C03 MICHAEL V. MOLNAR Declared winner
3C05 ANN HUME LOIKOW 
PATRICIA NORRIS 
ROBERT M. OSBERGER 
JOHN W. RUSER
53 


3
3C06 JIM EVANS Declared winner
3C07 LYLE BLANCHARD 
LARS S. HYDLE
68 
35
3D01 KATHERINE L. McQUEEN 
DANIEL ROSENBERG

8
3D07 BENJAMIN SAFT 
SARAH FELIX

5
3E05 LINDA R. BRUBAKER 
CHARLES MAYO

2
3F03 ROBERT V. MAUDLIN Declared winner
3F06 ROBERT L. SPENCER Declared winner
3F07 DUANE FITZGERALD 
ERIC S. WILLIAMS
47 
1
4A06 PAULA PYNE-HEBRON Declared winner
4B01 CARLA A. EUGENE  Declared winner
4B03 PAUL E. MONTAGUE 
A. M. MUSTAFA 
VICTOR B. PHILLIPS

11 
1
4C07 NATHANIEL M. ADAMS, JR. 
ANGELA CHRISTOPHE

2
4D10 KEITH M. JONES Declared winner
5A04 RAY DICKEY, SR. 
MICHAEL K. FAUNTROY 
CHRISTINE E. GREEN 
ARITHA F. JOHNS 
MICHAEL WILLIAMS
18 



1
5B02 HARRY L. THOMAS Declared winner
5B05 GEORGE A. JACKSON Declared winner
5B09 JOAN E. BLACK Declared winner
5C12 IAN ALEXANDER Declared winner
6A01 TERRI BISHOP 
DAVID M. GATLING
15 
1
6A03 FRANK B. WITHROW Declared winner
6A04 GUS M. VENTURA Declared winner
6A08 PHILIP B. EDWARDS Declared winner
6A13 MARY E. JACKSON 
VICTORIA L. JOHNSON 
DARRYL L. WALKER
36 

42
6A14 MARIA L. JOHNSON 
MELISSA C. JOHNSON 
LARRY D. TWYMAN, SR.


0
6B05 KENAN JARBOE 
JAKE JONES
102 
5
6B09 KALIMAH ABDUL-SABUR 
DEBORAH BANDZEREWICZ 
VELVET HUTCHERSON
43 
21 
35
6B10 STAN RAY Declared winner
6B11 PATRICK BURNS Declared winner
7A06 EDDIE RHODES Declared winner
7C02 JOYCE E. BROOKS 
MURIEL D. CHAMBERS 
GWENDOLYN KELLY 
JO ANN Mc CARTHY



1
7C05 ZAKIYYA S. ABDUL-HAGG Declared winner
7D05 WILLIAM E. WRIGHT Declared winner
7E02 HORATIA DIANE FAGAN 
ROBERT L. MATTHEWS

3
8A01 CHARLES SAVAGE-EL 
DAVID D J WHITE

33
8A02 DOROTHEA M. FERRELL Declared winner
8A07 CONSTANCE C. THOMAS Declared winner
8B01 HOPE B. ETIENNE Declared winner
8B03 PAUL J. DUCLOS Declared winner
8B06 JAMES "JIM" MARSHALL 
JAMES E. SHELTON

35
8B07 DIONNE KINGSBURY Declared winner
8C03 TAWANA KINNEY 
R. CALVIN LOCKRIDGE 
PETER L. PRESSLEY


1
8D02 LEONARD BROWDER Declared winner
8D03 MARK A. WILLIAMS Declared winner
8E07 WANDA LOCKRIDGE Declared winner

Back